Rotaract (від 18 до 30 років)

Ротаракт (альтернативно “Ротарект” від транскрипції Rotaract) – це програма Ротарі Інтернешнл, спрямована на роботу з молоддю. Об’єднання молодих людей від 18 до 30 років, яке засновується та курується Ротарі клубом. Девіз Ротаракта: “Дружба через служіння суспільству”. Є однією з найбільш важливих та швидкозростаючих програм Ротарі, працює понад 9500 клубів у 178 країнах та регіонах.

Ract-2c-rgb

Історія

Перший Ротаракт клуб отримав хартію 13 березня 1968 року. Це був клуб Ротаракт Університету Північної Кароліни в США.

Відразу після клубу Університету Північної Кароліни хартію отримав Ротаракт клуб із Мексики, потім — з Італії та з Індії. За кілька років програма поширилася багатьма країнами світу. 1981 року Ротаракт клуби Південно-Африканської Республіки вирішили провести першу Інтероту — міжнародну конференцію для всіх ротарактівців. З того часу Інтерота проводиться раз на три роки і є однією з найбільших подій у житті Ротарактівського руху всього світу. Крім того, ротарактівці мають можливість збиратися щороку на Передконвенційній зустрічі ротарактівців, що проводиться за кілька днів до проходження щорічної Конверції Ротарі Інтернешнл. Перша така зустріч відбулася у Сеулі у 1989 році і зібрала понад 450 ротарактівців з усього світу.

На початку 1990-х років рух Ротаракт зміцнився відкриттям клубів у країнах Східної Європи: у лютому 1991 року – у Будапешті, трохи пізніше, у 1991 році – у Празі. І в Будапешті, і в Празі відкрити клуби допомагали ротарактівці з Австрії. У березні 1992 року Рада директорів Ротарі Інтернешнл започатковує Міжнародний Тиждень Ротаракту. Вона святкується протягом тижня, на який випадає 13 березня, щоб відзначити день народження першого зареєстрованого Ротаракт клубу. Цього тижня ротарактівці відвідують засідання Ротарі клубу, що курує їхню діяльність, проводять спільний проект з ротаріанцями, а також виступають на засіданні Ротарі клубів, які ще не створили Ротаракт клуби, з тим, щоб показати переваги та можливості цієї програми.

Цілі

Цілями Ротаракт клубу є:

1. надання можливості для набуття додаткових знань та навичок для особистісного та професійного розвитку;

2. вирішення соціальних проблем через служіння суспільству;

3. зміцнення дружби та взаєморозуміння між країнами через міжнародну діяльність та особисті контакти з ротарактівцями з інших країн.

Членство у Ротаракт клубі

Щоб стати членом Ротаракту, претендент повинен мати позитивні якості, задатки лідера і підходити під вікову групу 18-30 років. Кожен член Клубу повинен відвідувати його чергові засідання. У разі відсутності на зборах він повинен пояснити причину своєї відсутності керівництву Клубу.

Приналежність до клубу автоматично припиняється:

 • при переїзді до іншого населеного пункту (членство може зберегтися, якщо член клубу продовжує відвідувати засідання);
 • при ліквідації клубу;
 • при несплаті членських внесків;
 • при відвідуванні менше ніж 60 % засідань клубу, якщо правління не вважатиме причину неповідання поважною.

Рішення про виключення людини з клубу приймається двома третинами голосів постійних членів Ротаракту. Вихід будь-якого члена з Клубу здійснюється за його заявою в письмовій формі та має бути прийнятий Клубом з урахуванням того, що людиною має бути виплачена вся заборгованість Клубу за членськими внесками.

Члени Клубу всіляко допомагають один одному та членам Ротарактів інших міст.

Правила та основні положення щодо членства, прийому, виключення, перебування в клубі, допустимих перепусток тощо приймаються повніше кожним із клубів окремо та незалежно, в силу власного розуміння інструментів організації ефективної молодіжної організації.

Напрямки діяльності

Професійний та особистісний розвиток: участь та організація тренінгів, конференцій, семінарів та лекцій. Через Ротаракт молоді люди розвиваються, стають лідерами, отримують нові знання, які стануть у нагоді їм у їхній подальшій професійній діяльності. Підтримка життєдіяльності клубу допомагає навчитися приходити до консенсусу всередині клубу, працювати в команді, правильно розподіляти свій час, доводити до кінця розпочаті справи. Реалізація ротарактівських проектів навчає молодь планувати, нести відповідальність, контролювати, вигідно представляти свої проекти та шукати фінансування для їх реалізації.

Служіння суспільству: реалізація соціальних проектів, спрямованих на вирішення суспільних завдань. Саме через соціальні проекти молодь знайомиться із потребами суспільства та шукає можливості допомогти.

Міжнародна діяльність: встановлення контактів із ротарактівцями з інших країн через участь у міжнародних конференціях та інших заходах, а також через спілкування в Інтернеті та організацію спільних міжнародних проектів.

З моменту заснування Ротарі Інтернешнл та його програма Ротаракт є некомерційними організаціями, діяльність яких ніколи не суперечить законодавству тих країн, де ведуть свою волонтерську роботу клуби. І Ротарі та Ротаракт клуби знаходяться ЗАВЖДИ:

 • Поза політикою,
 • Поза релігією,
 • Поза питаннями національно-етнічного та расового поділу суспільства!

Типові проєкти Ротаракт клубу

Проекти клубу можуть мати різну спрямованість, але всі їх можна поділити на 3 великі групи:

1) проекти професійного розвитку та розвитку лідерських навичок;

2) соціальні проекти;

3) внутрішньоклубні проекти.

Окремо іноді виділяються міжнародні проекти, які, своєю чергою, може бути як проектами розвитку навичок, і соціальними проектами. Проекти професійного розвитку та розвитку лідерських навичок. Діяльність клубу, спрямована на професійний розвиток, має сприяти розширенню кругозору його членів у галузі професійної діяльності, можливостей сучасного бізнесу. Не можна забувати про роль ротарактівців у розвитку суспільства. Навички, набуті у процесі активної громадської діяльності клубу, можуть допомогти вирішенню проблем кожного члена клубу на його робочому місці.

Кожен Ротаракт клуб має надавати можливості своїм членам у розвиток професійних навичок. Для цього існують різні форми діяльності:

 • Запрошення на засідання клубу як виступаючих бізнесменів та професіоналів, які можуть розповісти про новинки бізнес-технологій, історію свого успіху тощо;
 • Організація семінарів, тренінгів, круглих столів та конференцій на актуальну тематику (як успішно пройти співбесіду, ділова етика, навички телефонних переговорів тощо);
 • Візити, екскурсії на підприємства працюючих членів Ротаракт клубу, членів куратора Ротарі клубу та ін;
 • Організація обмінних програм, вкладених у розвиток професійних навичок.

Ротаріанці клубу, що курує Ротарі, можуть сприяти професійному розвитку ротарактівців, відвідуючи засідання вашого Ротаракт клубу як виступаючих. Спільні проекти Ротаракт та Ротарі клубів з розвитку професійних навичок допоможуть також ближче познайомитись один з одним. Діяльність клубу, спрямована на розвиток лідерських якостей, покликана не лише зробити членів клубу більш ефективними лідерами, а й навчити їх чомусь новому, корисному як у галузі ефективного функціонування клубу, так і у професійній сфері.

Існує величезна кількість різних тренінгів з розвитку професійних та лідерських якостей молоді, наприклад:

 • ораторське мистецтво;
 • навички ефективної презентації;
 • ведення переговорів;
 • вирішення конфліктів;
 • фандрайзинг (пошук та залучення фінансових ресурсів на благодійні цілі);
 • управління проектами.

Клуб може організувати тренінги для членів клубу самостійно із залученням професіоналів, але не варто забувати про те, що тренінги, методичні сесії та семінари також організовуються на окружних зустрічах, а також на міжнародних заходах ротарактівців. Найчастіше це коштує набагато дешевше, ніж відвідування будь-якої бізнес-школи або курсів. Слід також розуміти, що проекти професійного розвитку та розвитку лідерських навичок, організовані клубом для сторонніх організацій, груп студентів та молоді, є вже соціальними проектами та одночасно розвивають навички членів клубу. Наприклад, це:

RYLA (Rotary Youth Leadership Award – семінар-тренінг для молоді з розвитку лідерських навичок), в організації якої можуть брати участь і ротарактівці. По суті це табір для ротаріанської молоді, мета якого – розвиток лідерських якостей;
проведення Ротаракт клубом навчальних тренінгів для студентів та молоді;
волонтерська робота членів клубу як тренерів у таборах та ін.*

Рух Ротаракт клубів в Україні

1994 р. – Початок руху Ротаракт в Україні – виникають ініціативні групи у Львові, Тернополі, Києві, Харкові. Офіційно реєстрацію освіти — вручена хартія — Ротаракт клубу Києва.

1995 – чартери клубів Львова, Тернополя та Харкова.

2000 р. – Україна організаційно увійшла до складу Ротаріанського дистрикту 2230, який також об’єднав Польщу та Білорусь.

3 лютого 2002 року – у Львові відбулася перша зустріч Ротаракт Клубів України, в якій взяли участь представники всіх діючих на той момент українських клубів та ініціативних груп.

березень 2002 р. – вперше Українська делегація (представники Києва, Львова, Полтави, Дніпропетровська, Сімферополя) взяли участь у Дистриктальній Конференції Ротаракту у Волі Дуцької поблизу Варшави.

з лютого 2002 р. – щорічні поїздки до печер біля с. Млинки, Тернопільська обл.

23 – 25 травня 2002 року – вперше в Україні – відбулася Ротаріада під Львовом.

2 листопада 2002 – Чартер Клубу Ротаракт Полтава – перший день народження клубу, який зібрав представників численних Ротаракт клубів.

12-13 липня 2003 року – «Карпатський екстрим».

серпень 2003 – “Uzhgorod Summer Wellcome Party”.

2006-2007 – рекордна кількість зустрічей представників Ротаракт клубів України.

2007-2008 – прояв активності ініціативних груп РТК Черкаси та РТК Дніпропетровськ.

2008-2009 – Офіційне вручення Хартії РТК Черкаси Smile та Запоріжжя.

2008-2009 – вперше на території України, українською мовою проводиться конференція, присвячена навчанню правління майбутніх років – П.Є.Т.С. (До цього моменіа ПЕТС проводився тільки в Польщі для всього дистрикту).

Translate »